Преди употреба – прочетете приложената в опаковката на продукта листовка.

КСИЛОГЕЛ е под формата на гел и съдържа ксилометазолинов хидрохлорид. Приложен върху лигавицата, предизвиква свиване на кръвоносните съдове, ликвидира отока, потиска хиперемията на лигавицата на носоглътката и намалява количеството на секрета, т.е. облекчава хремата. Лекарството е под формата на гел, което допълнително прави възможно овлажняването на назалната лигавица без проникване в назалните кухини и в гърлото.
КСИЛОГЕЛ 0,05% се прилага при деца над 3 годишна възраст.
КСИЛОГЕЛ 0,1% се прилага при възрастни и деца над 12 годишна възраст.
Лекарството се прилага локално за спомагателно лечение при:
• Остър ринит с вирусен или бактериален произход.
• Остър или хронично обострящ се синуит.
• Алергичен ринит.
• Отитис медия катаралис акута- с цел възстановяване на проходимостта на Евстахиевата тръба.
Не употребявайте КСИЛОГЕЛ ако е съобщено някое от следните състояния:
• Доказана свръхчувствителност към съставките на лекарствения продукт.
• Да не се прилага при пациенти след хирургични или след други хирургични черепномозъчни операции.
• Сух атрофичен ринит.
• при които след приложение на други лекарства с подобно действие (симпатикомиметици) са наблюдавани следните симптоми: безсъние, световъртеж, тремор, аритмии или хипертония;
• с циркулаторни нарушения (напр. артериална хипертония, ангина пекторис), захарен диабет, закритоъгълна глаукома, простатна хипертрофия, хипертиреоидизъм. Пациентите с такива заболявания трябва да се консултират с лекар преди да започнат лечение с това лекарство.
Продуктът не бива да се прилага при пациенти с хроничен или вазомоторен ринит, които са предразположени към удължаване на терапията повече от 5 дни. Продължителната употреба (по-дълго от препоръчания срок) може да доведе до вторична вазодилатация и като последица до ятрогенен ринит.
Бременност – да не се прилага КСИЛОГЕЛ при бременни.

Кърмене – консултирайте се с лекар преди употреба.

Шофиране и употреба на машини – продуктът е предназначен за краткотрайно лечение, но при продължителна употреба и във високи дози не са изключени системни ефекти върху сърдечно-съдовата система и ЦНС, което може да наруши способността за шофиране и работата с машини.

Поради съдържанието на бензалкониум хлорид препаратът може да причини дразнене на назалната лигавица.

Употреба на други лекарства:
Моля информирайте Вашия лекар ако приемате или наскоро сте приемали всякакви други лекарства, дори и тези които не са Ви били предписани. Отбелязани са редки случаи на взаимодействие с трициклични антидепресанти и МАО (лекарства, използвани при депресия) инхибитори. Да не се прилага КСИЛОГЕЛ по време на лечение с тези препарати. Едновременното приложение на препарата с други препарати с подобно действие (симпатикомиметици), напр. ефедрин, псевдоефедрин трябва да се избягва.

КСИЛОГЕЛ се използва за приложение в носа (също и при възпаление на средното ухо). Едно впръскване от опаковката с дозатор съдържа 0,1 mg ксилометазолин хидрохлорид (при Ксилогел 0,1%) и 0,05 mg ксилометазолин хидрохлорид (при Ксилогел 0,05%)
Обикновено едно впръскване във всяка ноздра на всеки 8-10 часа.
Обикновено лечението не трябва да превишава 3-5 дни. Повторна употреба да се извършва само в случай, че приложението на продукта е било прекъснато за период от няколко дни.
Поради хигиенни съображения една опаковка трябва да се използва само от един пациент.

Начин на приложение:
Преди първото приложение от опаковката, след свалянето на защитната капачка, 3-5 пъти да се натисне дозаторът, до появата на продукта в наконечника. Върхът на наконечника се поставя в ноздрата. Натиска се дозаторът, като опаковката се държи вертикално, което позволява разпръскване на лекарството в носа.

Ако ефектът на КСИЛОГЕЛ ви се струва твърде слаб или твърде силен, консултирайте се с лекар незабавно.

Ако сте приели повече КСИЛОГЕЛ от колкото е трябвало
В случай на предозиране или инцидентно орално поглъщане, главно при деца, могат да се наблюдават следните симптоми: учестяване на сърдечната дейност, повишаване на кръвното налягане, сънливост, потискане на дишането, разстройства на съзнанието. Значителна седация може да се появи при деца. В случай на предозиране е необходима консултация с лекар. Симптоматично лечение – съгласно препоръките на лекаря.

Ако пропуснете доза от КСИЛОГЕЛ не увеличавайте двойно дозата, за да компенсирате пропуснатата.

Като всички лекарства, КСИЛОГЕЛ може да причини странични ефекти.
Общи нарушения и нарушения, свързани с начина на приложение:
Редки: локално дразнене, парене, неприятна сухота на назалната лигавица.
Много редки: слабост, прилошаване, гадене.
Респираторни, гръдни и медиастинални нарушения:
Редки: кихане.
Нарушения на нервната система:
Много редки: главоболие, сънливост или изразена седация след предозиране.
Сърдечни нарушения:
Много редки: сърцебиене, повишаване на кръвното налягане.
Да се съхранява в добре затворена опаковка, при температура до 25°С. Да се пази от светлина. Пазете далеч от достига и полезрението на деца. Срок на годност след първоначална употреба – две седмици. Не използвайте КСИЛОГЕЛ след датата на изтичане на срока на годност, посочен на опаковката.
1 грам от гела за нос съдържа:
активно вещество: 1 mg ксилометазолинов хидрохлорид (1 mg в Ксилогел 0,1%, 0,5 mg в Ксилогел 0,05%) и
помощни съставки: натриев хлорид, натриев дихидрогенфосфат хидрат, динатриев хидрогенфосфат додекахидрат, сорбитол, бензалкониев хлорид, двунатриева сол на етилендиаминтетраоцетната киселина, хидроксиетилцелулоза, глицерол, пречистена вода.
Опаковка от пластмаса HDPE – 10 g.

Преди употреба – прочетете приложената в опаковката на продукта листовка.

КСИЛОГЕЛ е под формата на гел и съдържа ксилометазолинов хидрохлорид. Приложен върху лигавицата, предизвиква свиване на кръвоносните съдове, ликвидира отока, потиска хиперемията на лигавицата на носоглътката и намалява количеството на секрета, т.е. облекчава хремата. Лекарството е под формата на гел, което допълнително прави възможно овлажняването на назалната лигавица без проникване в назалните кухини и в гърлото.
КСИЛОГЕЛ 0,05% се прилага при деца над 3 годишна възраст.
КСИЛОГЕЛ 0,1% се прилага при възрастни и деца над 12 годишна възраст.
Лекарството се прилага локално за спомагателно лечение при:
• Остър ринит с вирусен или бактериален произход.
• Остър или хронично обострящ се синуит.
• Алергичен ринит.
• Отитис медия катаралис акута- с цел възстановяване на проходимостта на Евстахиевата тръба.
Не употребявайте КСИЛОГЕЛ ако е съобщено някое от следните състояния:
• Доказана свръхчувствителност към съставките на лекарствения продукт.
• Да не се прилага при пациенти след хирургични или след други хирургични черепномозъчни операции.
• Сух атрофичен ринит.
• при които след приложение на други лекарства с подобно действие (симпатикомиметици) са наблюдавани следните симптоми: безсъние, световъртеж, тремор, аритмии или хипертония;
• с циркулаторни нарушения (напр. артериална хипертония, ангина пекторис), захарен диабет, закритоъгълна глаукома, простатна хипертрофия, хипертиреоидизъм. Пациентите с такива заболявания трябва да се консултират с лекар преди да започнат лечение с това лекарство.
Продуктът не бива да се прилага при пациенти с хроничен или вазомоторен ринит, които са предразположени към удължаване на терапията повече от 5 дни. Продължителната употреба (по-дълго от препоръчания срок) може да доведе до вторична вазодилатация и като последица до ятрогенен ринит.
Бременност – да не се прилага КСИЛОГЕЛ при бременни.

Кърмене – консултирайте се с лекар преди употреба.

Шофиране и употреба на машини – продуктът е предназначен за краткотрайно лечение, но при продължителна употреба и във високи дози не са изключени системни ефекти върху сърдечно-съдовата система и ЦНС, което може да наруши способността за шофиране и работата с машини.

Поради съдържанието на бензалкониум хлорид препаратът може да причини дразнене на назалната лигавица.

Употреба на други лекарства:
Моля информирайте Вашия лекар ако приемате или наскоро сте приемали всякакви други лекарства, дори и тези които не са Ви били предписани. Отбелязани са редки случаи на взаимодействие с трициклични антидепресанти и МАО (лекарства, използвани при депресия) инхибитори. Да не се прилага КСИЛОГЕЛ по време на лечение с тези препарати. Едновременното приложение на препарата с други препарати с подобно действие (симпатикомиметици), напр. ефедрин, псевдоефедрин трябва да се избягва.

КСИЛОГЕЛ се използва за приложение в носа (също и при възпаление на средното ухо). Едно впръскване от опаковката с дозатор съдържа 0,1 mg ксилометазолин хидрохлорид (при Ксилогел 0,1%) и 0,05 mg ксилометазолин хидрохлорид (при Ксилогел 0,05%)
Обикновено едно впръскване във всяка ноздра на всеки 8-10 часа.
Обикновено лечението не трябва да превишава 3-5 дни. Повторна употреба да се извършва само в случай, че приложението на продукта е било прекъснато за период от няколко дни.
Поради хигиенни съображения една опаковка трябва да се използва само от един пациент.

Начин на приложение:
Преди първото приложение от опаковката, след свалянето на защитната капачка, 3-5 пъти да се натисне дозаторът, до появата на продукта в наконечника. Върхът на наконечника се поставя в ноздрата. Натиска се дозаторът, като опаковката се държи вертикално, което позволява разпръскване на лекарството в носа.

Ако ефектът на КСИЛОГЕЛ ви се струва твърде слаб или твърде силен, консултирайте се с лекар незабавно.

Ако сте приели повече КСИЛОГЕЛ от колкото е трябвало
В случай на предозиране или инцидентно орално поглъщане, главно при деца, могат да се наблюдават следните симптоми: учестяване на сърдечната дейност, повишаване на кръвното налягане, сънливост, потискане на дишането, разстройства на съзнанието. Значителна седация може да се появи при деца. В случай на предозиране е необходима консултация с лекар. Симптоматично лечение – съгласно препоръките на лекаря.

Ако пропуснете доза от КСИЛОГЕЛ не увеличавайте двойно дозата, за да компенсирате пропуснатата.

Като всички лекарства, КСИЛОГЕЛ може да причини странични ефекти.
Общи нарушения и нарушения, свързани с начина на приложение:
Редки: локално дразнене, парене, неприятна сухота на назалната лигавица.
Много редки: слабост, прилошаване, гадене.
Респираторни, гръдни и медиастинални нарушения:
Редки: кихане.
Нарушения на нервната система:
Много редки: главоболие, сънливост или изразена седация след предозиране.
Сърдечни нарушения:
Много редки: сърцебиене, повишаване на кръвното налягане.
Да се съхранява в добре затворена опаковка, при температура до 25°С. Да се пази от светлина. Пазете далеч от достига и полезрението на деца. Срок на годност след първоначална употреба – две седмици. Не използвайте КСИЛОГЕЛ след датата на изтичане на срока на годност, посочен на опаковката.
1 грам от гела за нос съдържа:
активно вещество: 1 mg ксилометазолинов хидрохлорид (1 mg в Ксилогел 0,1%, 0,5 mg в Ксилогел 0,05%) и
помощни съставки: натриев хлорид, натриев дихидрогенфосфат хидрат, динатриев хидрогенфосфат додекахидрат, сорбитол, бензалкониев хлорид, двунатриева сол на етилендиаминтетраоцетната киселина, хидроксиетилцелулоза, глицерол, пречистена вода.
Опаковка от пластмаса HDPE – 10 g.